Pozor na chybně uplatňované slevy na dani
Finanční správa upozorňuje, že někteří poplatníci chybně uplatňují zejména slevu na manželku/manžela a daňové zvýhodnění na vyživované děti žijící s nimi ve společně hospodařící domácnosti.
V uplynulém roce byla vyměřena rozdílně od částek přiznaných poplatníky v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob u slev na dani na manželku/manžela částka téměř 10 milionů korun, u daňového zvýhodnění na vyživované děti to bylo dokonce 17,5 milionů korun.
Sleva na manžela/manželku
Slevu na dani ve výši 24 840 korun lze od daně odečíst na manželku/manžela žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud její/jeho vlastní roční příjem nepřesahuje 68 000 korun. Příjmy, které se do vlastního příjmu manželky/manžela nezahrnují, jsou taxativně uvedeny v zákoně o daních z příjmů. Všechny ostatní příjmy musí být do vlastního příjmu manželky/manžela započítány.
Vždy se jedná o hrubé příjmy, tj. příjmy nesnížené o výdaje a do uvedené částky se započítávají rovněž příjmy, které podléhají srážkové dani nebo jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny a zároveň i příjmy, které nejsou předmětem daně.
Příkladem částek, které se do příjmu manžela/manželky nezahrnují jsou dávky státní sociální podpory (např. rodičovský příspěvek). Naopak příkladem částek, které se zahrnují, jsou dávky z nemocenského pojištění (např. peněžitá pomoc v mateřství).
Daňové zvýhodnění na dítě
Na daňové zvýhodnění (13 404 korun na první dítě, 17 004 korun na druhé dítě a 20 604 korun na třetí a každé další dítě) má nárok poplatník, který vyživuje dítě, jež s ním žije ve společné domácnosti, přitom vyživuje-li v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, nárok může za tentýž kalendářní měsíc uplatnit pouze jeden z nich. Nejčastější chybou bývá právě duplicitní uplatnění stejného dítěte dvěma poplatníky, ať už z důvodu nedorozumění či chybného posouzení společně hospodařící domácnosti.
Soukromé životní pojištění nebo penzijní připojištění
Poplatník, který si spoří na stáří prostřednictvím soukromého životního pojištění nebo v tzv. III. pilíři (tj. penzijní připojištění se státním příspěvkem resp. doplňkové penzijní spoření), může při splnění podmínek daných zákonem uplatnit v daňovém přiznání snížení daňového základu až o 12 000 Kč za každý produkt (od roku 2017 to bude až 24 000 Kč za každý produkt). Při nedodržení zákonných podmínek (tj. předčasnému ukončení smlouvy) je povinností poplatníka dodanit částky, o které mu byl v předchozích deseti letech jeho základ daně snížen.
I v letošním roce bude Finanční správa pokračovat v kontrolách slev na dani a nezdanitelných částí základu daně, zaměří se zejména na odečet příspěvků na životní a penzijní pojištění, kdy poplatník měl z výše uvedeného důvodu podat daňové přiznání a neučinil tak.
Zdroj: Finanční správa